Ознаки успішної адаптації першокласника до нових умов навчання

Період адаптації дитини до школи може тривати від 2-3 тижнів до півроку, це залежить від багатьох чинників: індивідуальні особливості дитини, характер взаємостосунків з оточуючими, тип навчального закладу (рівень складності освітньої програми) і ступінь підготовленості дитини до шкільного життя.

Важливим чинником є і підтримка дорослих - мами, тата, бабусь і дідусів. Чим більше дорослих нададуть посильну допомогу в цьому процесі, тим успішніше дитина адаптується до нових умов.

Які ознаки успішної адаптації?

По-перше, це задоволеність дитини процесом навчання. Їй подобається в школі, вона не відчуває невпевненості і страхів.

Друга ознака - наскільки легко дитина справляється з програмою. Якщо школа звичайна і програма традиційна, а дитина відчуває труднощі при навчанні, необхідно підтримати її у важкий момент, не критикувати за повільність, не порівнювати з іншими дітьми. Всі діти різні.

Якщо програма складна - уважно стежте, чи не є таке навантаження для дитини надмірним. Краще вчасно відкоригувати це, інакше почнуться проблеми із здоров'ям. Можливо, в іншому класі, з меншим навантаженням, дитина відчує себе комфортніше?

Дуже важливо на першому етапі вселити в школяра упевненість в успіх, не давати йому піддаватися смутку ("У мене ніщо не вийде!"), інакше боротися з апатією ви будете дуже довго.

Наступна ознака успішної адаптації - це ступінь самостійності дитини при виконанні нею навчальних і розвивальних завдань, готовність прийняти допомогу дорослого лише ПІСЛЯ спроб виконати завдання самому. Частенько батьки дуже старанно <допомагають> дитині, що викликає деколи протилежний ефект. Учень звикає до сумісного виконання різних завдань і не хоче робити це наодинці. Тут краще відразу позначити межі вашої допомоги і поступово зменшувати їх.

Наступна ознака - задоволеність міжособистісними відносинами з однокласниками і вчителем.

Нерідко батьки лають дитину за те, що вона пізно повертається з школи, що їй часто дзвонять друзі не <по справі>, що дуже багато часу вона витрачає на прогулянки. Проте варто пам'ятати про те, що в цей період першокласник активно встановлює контакти, шукає своє місце в дитячому середовищі, вчиться співпрацювати з іншими дітьми і приймати допомогу. Допоможіть йому в цій непростій справі! Від того, яку нішу займе ваша дитина при розподілі соціальних ролей, залежить весь період його навчання в школі. Стимулюйте допомогу дітей один до одного, не заохочуйте позицію <моя хатина з краю>, - хто знає, можливо, саме взаємовиручка і добре відношення між однокласниками допоможе вашій дитині у важкий момент.

Перша вчителька - це важлива людина в житті всієї вашої сім'ї. Добре відразу встановити з нею тісний контакт, прислуховуватися до її порад, пропонувати допомогу в організації свят і загальних шкільних справ.

Успіхів вам!